Forskningsaktivitet (neurovidenskab)

Kursusindhold

Fagets formål er at give den studerende færdigheder ved at deltage i et neurovidenskabeligt forskningsprojekt. Forskningen ledes af en videnskabelig medarbejder på Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet (adjunkt/lektor/professor). Der skal være en læringsproces forbundet med forskningsaktiviteten, der omfatter vejledning herunder introduktion til forskningsdesign og dataanalyse samt generering af data ved egne forsøg eller ved analyse af allerede opnåede data.

Engelsk titel

Reseach Activitiy (neuroscience)

Uddannelse

Bacheloruddannelsen i Kogntions- og datavidenskab, specialisering i neurovidenskab - obligatorisk

Målbeskrivelse

Efter endt kursus skal den studerende kunne:

Viden

  • Redegøre for forskningsprojektets neurovidenskabelige teori og ”state of the art”, hypoteser, empiriske designs, analysemetoder og resultater

 

Færdigheder 

  • sætte hypoteser ind i deres neurovidenskabelige teoretiske ramme 
  • udføre neurovidenskabelige forsøg, og beskrive de anvendte metoder
  • analysere data

 

Kompetencer

  • skrive en rapport indenfor neurovidenskab på baggrund af de udførte forsøg eller analyser af data adresseret til fagfælle

Ingen skemalagt undervisning.
Deltagelse i forskningsgruppe og forskningsprojekt som forsker, dvs. fremmøde i forskningsprojjektet gruppemøder, lab meetings, studiegrupper og lignende, forsøgsoplæring og selvstændig udførelse af forsøg under vejledning af videnskabelig medarbejder på Fakultetet.

Op til 1000 normalsider i form af videnskabelige artikler og udpluk fra lærebøger. Pensum skal godkendes af forskningsleder.

• Biologisk psykologi og neuropsykologi
• Eksperimentel metode 3
• Medicinsk celle- og vævsbiologi
• Excitable celler

Der skal foreligge en skriftlig aftale om omfanget af de studerendes arbejde. Der skal foreligge en skriftlig aftale om de studerendes eventuelle rettigheder til medforfatterskab på eventuelle publikationer.

Skriftlig
Mundtlig
ECTS
15 ECTS
Prøveform
Skriftlig aflevering, ...
Prøveformsdetaljer
Den skriftlige opgave er opbygget som en artikel og som tager udgangspunkt i
de udførte forskningsaktiviteter og den opgivne litteratur.

Gruppeprøvebestemmelse: Prøven kan aflægges individuelt eller som gruppeprøve med max 2 deltagere. Ved gruppeprøver skal den enkelte studerendes bidrag kunne konstateres, jf. rammestudieordningen.

Omfang: Den skriftlige opgave skal være på mindst 10 normalsider ved 1 studerende og 15 normalsider ved 2 studerende.
Eksamensforudsætninger

Mindst 150 timers aktiv deltagelse i forskningsprojektet

Hjælpemidler
Alle hjælpemidler tilladt
Bedømmelsesform
bestået/ikke bestået
Censurform
Ingen ekstern censur
Reeksamen

Samme eksamensform som ordinær eksamen

Kriterier for bedømmelse

Til at opnår bedømmelsen bestået skal den studerende kunne:

Viden

  • Redegøre for forskningsprojektets neurovidenskabelige teori og ”state of the art”, hypoteser, empiriske designs, analysemetoder og resultater

 

Færdigheder 

  • sætte hypoteser ind i deres neurovidenskabelige teoretiske ramme 
  • udføre neurovidenskabelige forsøg, og beskrive de anvendte metoder
  • analysere data

 

Kompetencer

  • skrive en rapport indenfor neurovidenskab på baggrund af de udførte forsøg eller analyser af data adresseret til fagfælle
  • Kategori
  • Timer
  • Forberedelse (anslået)
  • 212
  • Projektarbejde
  • 200
  • Total
  • 412

Kursusinformation

Undervisningssprog
Dansk
Kursusnummer
SNEU23003E
ECTS
15 ECTS
Niveau
Bachelor
Varighed

2 blokke

Placering
Blok 3 og Blok 4
Skemagruppe
Udenfor skemagruppe
Kapacitet
8 pladser til Specialiseringen i neurovidskab på Bacheoruddannelsesen i kognitions-og-datavidenskab
Studienævn
Studienævnet for Humanbiologi, Immunologi og Neurovidenskab
Udbydende institut
  • Institut for Neurovidenskab
Udbydende fakultet
  • Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet
Kursusansvarlig
  • Jens Holm Mikkelsen   (14-746f787d38777375756f767d6f784a7d7f786e38757f386e75)
Gemt den 26-03-2025

Are you BA- or KA-student?

Are you bachelor- or kandidat-student, then find the course in the course catalog for students:

Courseinformation of students