HELGA. Arkæologi i Europa og Verden

Kursusindhold

HELGA. Arkæologi i Europa og Verden 

Kurset tilbyder en fokuseret udforskning af menneskehedens rige og mangfoldige kulturelle fortid. Det begynder med at undersøge forhistoriske samfund og studerer menneskets kulturelle udvikling fra menneskehedens oprindelse til nutidens kompleksiteter. Kurset dykker ned i oprindelsen og virkningerne af teknologi og tilpasningsstrategier samt behandler ideologiske, sociale og økonomiske spørgsmål gennem udforskning af arkæologisk materiale fra Europa, Afrika, Asien og Sydamerika. Kurset tilbyder indsigt i et mangfoldigt udvalg af scenarier, der har banet vejen for innovation, teknologiske fremskridt, ændringer i subsistensstrategier, etc. Desuden analyseres dannelsen af sociale institutioner, urbaniseringsprocesser og de strukturelle betingelser for opkomsten af stater og imperier. Fremkomsten af trossystemer, konfliktdynamikker og handel undersøges sammen med disse fænomener samt deres rolle i de bredere sociale og kulturelle transformationer.

Kurset inddrager også en evaluering af forhistoriske reaktioner på miljømæssige forandringer, inklusive dem der blev udløst af menneskelig aktivitet. Gennem denne tilgang fremhæves samspillet mellem menneskelig handling og miljømæssige betingelser som en væsentlig drivkraft bag kulturelle og sociale forandringer.

OBS:
"Forskningsområde" indgår som en integreret del af:
- Metode 1: Feltarkæologi med forskningsområde (Arkæologistuderende)
- Kulturanalyse med forskningsområde (Etnologistuderende)
Blanketnavn: HELGA, 3.semester: Forskningsområde, efterår 2025

- Klassisk filologi: historie og metode med forskningsområde (Græsk- og Latinstuderende)
Blanketnavn: HELGA, 5.semester: Forskningsområde, efterår 2025

- Område 3: historieformidling med formidlingsteori og forskningsområde (Historiestuderende - se Historie, BA, lektionskatalog efterår 2025).
Blanketnavn: Historie, BA, 3.semester: Forskningsområde, efterår 2025

Engelsk titel

HELGA. Arkæologi i Europa og Verden

Uddannelse

Forskningsområde knyttet til kurser på Saxo-Instituttet for Arkæologi-, Etnologi og Historiestuderende på 3. semester og Græsk- og Latinstuderende på 5. semester.

Forelæsninger, ekskursioner, fremlæggelser efterfulgt af diskussioner

Scarre, Chris (ed.). 2024. The Human Past: World Prehistory & the Development of Human Societies. London (Thames & Hudson). (Tilgængelig online via KB, læses i udvalg).

Yderlige litteratur (artikler) specificeres i undervisningsplanen.

Mundtlig
Kollektiv
Løbende feedback i undervisningsforløbet
Feedback ved afsluttende eksamen (ud over karakteren)
Peerfeedback (studerende giver hinanden feedback)
ECTS
0 ECTS
Prøveform
Andet
Prøveformsdetaljer
Portfoliobestemmelser: En skriftlig hjemmeopgave på 8-10 ns. om et selvvalgt emne inden for områdets tematik.
Hjælpemidler
Alle hjælpemidler tilladt
Censurform
Ingen ekstern censur
  • Kategori
  • Timer
  • Holdundervisning
  • 42
  • Forberedelse (anslået)
  • 88
  • Eksamensforberedelse
  • 62
  • Total
  • 192

Kursusinformation

Undervisningssprog
Dansk
Kursusnummer
HSAXO0526U
ECTS
0 ECTS
Niveau
Bachelor
Varighed

1 semester

Placering
Efterår
Skemagruppe
Se skemalink
Studienævn
Studienævnet for Saxo-Instituttet
Udbydende institut
  • Saxo-Instituttet - Arkæologi, Etnologi, Historie og Græsk og Latin
Udbydende fakultet
  • Det Humanistiske Fakultet
Kursusansvarlig
  • Inga Merkyte   (7-7068756e7c7768436b7870316e7831676e)
Gemt den 02-04-2025

Are you BA- or KA-student?

Are you bachelor- or kandidat-student, then find the course in the course catalog for students:

Courseinformation of students