Molekylærbiologi, genetik og bioteknologi
Kursusindhold
Kurset gennemgår vigtige principper i molekylærbiologien med fokus på eksperimentelle metoder og vil være baseret på en gennemarbejdning af mekanismerne bag klassisk molekylærbiologi, dvs. nukleinsyrekemi, DNA-replikation og reparation, homolog DNA-rekombination, transkription samt translation. Elementer af bioinformatik vil blive anvendt til sekvenshomologisøgning. Laboratorieøvelserne omfatter konstruktion af plasmid-baserede vektorer. De studerende får herved forståelse for plasmiders anvendelser i DNA-kloning, proteinekspression og genetisk manipulationen af en modelorganisme herunder instruktion i arbejde med genmodificerede organismer (GMO). De studerende skal fremlægge en original artikel med vægt på nøgleeksperimenter.
Molecular Biology, Genetics and Biotechnology
Bacheloruddannelsen i biokemi
Viden:
Den studerende vil gennem kurset opnå viden om:
- Epistasi, dominans og recessivitet og hvordan fænomenerne forklares på det biokemiske niveau
- Struktur og funktion af DNA og RNA
- Enzymatiske og molekylære mekanismer ved DNA-replikation, DNA-reparation, transkription, og proteinbiosyntese inden for pro- og eukaryoter
- Processering af RNA, herunder splejsning af RNA-molekyler
- Regulering af genekspression i pro- og eukaryoter
- Regulatoriske mekanismer baseret på små RNAer, og eksperimentel anvendelse af små RNAer
- Cellecyklus og udvikling af kræftformer
- Regulatoriske mekanismer bag udvikling i multicellulære eukaryoter
Færdigheder:
Den studerende vil kunne:
- Analysere resultater af et plasmid behandlet med restriktionsenzymer og kortlægge plasmidet
- Identificere genmutationer ved at analysere DNA-sekvenser og tolke mutationernes påvirkninger på sekvensen af det kodende protein
- Analysere resultater af genetiske komplementation af mutationer
- Analysere epistasi, dominans og recessivitet. Kunne forklare deres fænotypiske betydning på det biokemiske niveau
- Konstruere et ekspressionsplasmid til at udtrykke et rekombinant protein i E. coli
- Dokumentere og præsentere eksperimentelle resultater
- Kendskab til korrekt håndtering af genetisk modificerede organismer.
Kompetencer:
Den studerende vil kunne:
- Diskutere, evaluere og perspektivere problemstillinger i basale molekylærbiologiske processer herunder DNA-replikation, DNA-reparation, transkription af DNA og proteinbiosyntese. Dette omfatter regulering af genekspression, processing af RNA, og splejsning af RNA-molekyler ved hjælpe af originallitteratur
- Diskutere fænotypiske konsekvenser af forskellige mutationer, herunder heterolog genekspression
- Redegøre for eksperimentelle metoder til undersøgelse af DNA-replikation, transkription, translation og sekventering
- Genemgå metoder til heterolog genekspression, protein engineering og efterfølgende undersøgelse af genekspressionen
- Læse en forsøgsprotokol og anvende den i praksis i uændret eller modificeret form.
- Gennemgå metoder til heterolog genekspression, protein engineering og efterfølgende undersøgelse af genekspressionen.
- Gennemgå metoder til heterolog genekspression og protein engineering som er vigtigt for bæredygtig produktion af enzymer.
Forelæsninger, eksaminatorier, artikelfremlægning og laboratorieøvelser.
Se Absalon.
Alle 1. års kurser:
Grundlæggende biovidenskab, Introduktion til matematik for de
kemiske fag, Organisk kemi i naturvidenskab, Almen og uorganisk
kemi, Makromolekylær biokemi og biofysik, Metabolisme og
enzymologi.
- ECTS
- 15 ECTS
- Prøveform
-
Skriftlig prøve, 4 timer med opsyn.
- Prøveformsdetaljer
- Kurset er udtaget til ITX-eksamen.
Se vigtig information om ITX-stedprøver på Studieinformation under punktet: Eksamen -> Eksamensform og regler -> Skriftlig stedprøve (ITX-prøve) - Hjælpemidler
- Kun visse hjælpemidler tilladt
Det er tilladt at medbringe lommeregner.
Da eksamen afholdes som ITX-eksamen, stiller KU’s eksamenshus computere med lommeregner til rådighed. Studerende må ikke medbringe deres egen lommeregner.
- Bedømmelsesform
- 7-trins skala
- Censurform
- Ekstern censur
Kriterier for bedømmelse
For at opnå karakteren 12, skal den studerende overbevisende og præcist kunne demonstrere viden, færdigheder og kompetencer som beskrevet under målbeskrivelsen.
Enkeltfag dagtimer (tompladsordning)
- Kategori
- Timer
- Forelæsninger
- 25
- Holdundervisning
- 10
- Forberedelse (anslået)
- 299
- Teoretiske øvelser
- 36
- Praktiske øvelser
- 28
- E-læring
- 10
- Eksamen
- 4
- Total
- 412
Kursusinformation
- Undervisningssprog
- Dansk
- Kursusnummer
- NBIB14027U
- ECTS
- 15 ECTS
- Niveau
- Bachelor
- Varighed
-
1 blok
- Placering
- Blok 2
- Skemagruppe
-
A (tirs 8-12 + tors 8-17) , B og C
- Kapacitet
- 135
Der kan være færre pladser i eftertilmeldingsperioden - Studienævn
- Studienævn for det Biologiske Område
Udbydende institut
- Biologisk Institut
Udbydende fakultet
- Det Natur- og Biovidenskabelige Fakultet
Kursusansvarlig
- Xu Peng (4-786d766f486a717736737d366c73)
Underviser
Birgitte Regenberg, Niels-Ulrik Frigaard
Timetable
Are you BA- or KA-student?
Courseinformation of students